Р Е Ш Е Н И Е

269

гр. Перник, 01.09.2015 г.

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

         Административен съд - Перник, в публично съдебно заседание на четиринадесети август през две хиляди и петнадесета година в състав:

                                                                   СЪДИЯ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

при секретаря И.И.***, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 233 по описа на съда за 2015г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 121, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 104, ал. 1 от Закона за държавния служител (ЗДСл).

Делото е образувано по повод искова молба от Н.Е.Д.”*** срещу Регионална инспекция по околната среда  и водите (РИОСВ)-Перник, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, код 2304, ул. “***” № ***. С исковата молба се претендира присъждане на обезщетение по чл. 121, ал. 1, т. 3 от ЗДСл във вр. с чл. 104, ал. 1 от ЗДСл за сумата от 4 200 лв. (четири хиляди и двеста лева) за срок от 6 (шест) месеца, за периода 04.04.2014г. до 04.10.2014г., в който ищецът не е бил на държавна или друга служба поради незаконното му уволнение, както и лихва за забава върху тази сума, считано от датата на предявяване на исковата молба-02.06.2015г. до окончателното изплащане на сумата. В съдебно заседание ищецът, представляван от адв. Ш.***, поддържа исковата си претенция, като излага аргументи, че същата е доказана по основание и размер. Поддържа и претенцията си за присъждане на разноски.

Ответната страна, РИОСВ-Перник, в писмен отговор и депозирано по делото становище оспорва изцяло предявения иск за присъждането на обезщетение като неоснователен и недоказан.  В тази връзка оспорва и акцесорният иск за присъждане  на законна лихва. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение и  претендира да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение. В съдебно заседание ответникът не изпраща представител.

Административен съд-Перник в настоящия съдебен състав, след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства,  по реда на чл. 235, ал. 2 от Гражданскопроцесуалния кодекс (ГПК) във вр. с чл. 144 от АПК, намира за установено следното:

По фактите:

Със заповед № 46/04.04.2014г. директора на РИОСВ-Перник  е прекратил служебното правоотношение с ищеца Н.Е.Д.***, заемал до този момент длъжност главен експерт „Управление на отпадъците“, в отдел „Контрол на околната среда“, дирекция ‚Контрол и превантивна  дейност“ в РИОСВ-Перник.

С решение № 4256 от 17.04.2015г. по касационно административно дело № 12355/2014г. състав при Върховен административен съд на Република България отменя заповед № 46/04.04.2014г. на директора на РИОСВ-Перник. Решението на ВАС е влязло в сила на 17.04.2015г..

На основание посоченото съдебно решение, със заповед № 100/30.04.2015г., след явяване в срока по чл. 122, ал. 1 от ЗДСл, Н.Е.Д. е възстановен на длъжността  главен експерт „Управление на отпадъците“ в отдел „Контрол на околната среда“, дирекция „Контрол и превантивна  дейност“ в РИОСВ-Перник, с основна месечна заплата от 700 (седемстотин).  лв

От представените и приобщени по делото писмени доказателства, а именно: Справка от ТД на НАП-София, с данни за осигуряването на Н.Е.Д.*** за периода 01.04.2014г. до 31.10.2014г.; Справка за актуално състояние на действащи трудови договори за Н.Е.Д.*** за периода от 04.04.2014г. до 04.10.2014г.; Копие на служебна книжка № 22/10.07.2000г., серия А № 10457 се установява, че в периода от 04.04.2014г. до 04.10.2014г. Н.Д.*** не е работил по трудово правоотношение (не е получавал възнаграждение за труд/работа) и  не е заемал друга държавна служба.

От направеното по настоящото дело, прието и неоспорено от страните, експертно заключение на вещото лице В. П.*** по назначената съдебно счетоводна експертиза се установява, че размерът на основната заплата за длъжността главен експерт „Управление на отпадъците“ в отдел „Контрол на околната среда“, дирекция „Контрол и превантивна  дейност“ в РИОСВ-Перник към датата на признаване на уволнението за незаконно, 17.04.2015г., е 700 лв. (седемстотин лева), като общият размер на обезщетението за периода възлиза на 4 200 лв. (четири хиляди и двеста лева). 

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Искът с правно основание чл. 104, ал. 1 от ЗДСл е предявен от надлежна страна, против юридическото лице, представлявано от органа, издал незаконосъобразната заповед за прекратяване на служебното правоотношение и след нейната отмяна по съдебен ред, поради което и на основание чл. 204, ал. 1 и чл. 205 от АПК е процесуално допустим.

Съгласно разпоредбата на чл. 104, ал. 1 от ЗДСл, когато заповедта за прекратяване на служебното правоотношение бъде отменена, в случая от съда, държавният служител има право да претендира обезщетение в размер на основната си заплата, определена към момента на признаване на уволнението за незаконно, за цялото време, през което не заема държавна служба, но за не повече от 6 (шест) месеца. Съгласно същия законов текст, когато служителят е бил назначен на друга държавна служба с по-ниска заплата или е получавал възнаграждение за друга работа в по-нисък размер, той има право на разликата в заплатите или на разликата между заплатата и възнаграждението, изчислени въз основа на основната заплата, съответно основното възнаграждение.

За да бъде уважен искът с правно основание  чл. 104, ал. 1 от ЗДСл  във вр. с чл. 121, ал. 1, т. 3 от ЗДСл трябва кумулативно да са налице следните материалноправни предпоставки, елементи от правопораждащия фактически състав, а това са: Признаване на уволнението за незаконно, посредством отмяна на заповедта за прекратяване на служебно правоотношение и Оставане на служителя без работа по служебно или трудово правоотношение, но за не повече от шест месеца. Отговорността на работодателя по чл. 104, ал. 1 от ЗДСл произтича от незаконното прекратяване на служебното правоотношение с едностранно волеизявление на работодателя и вредата, подлежаща на обезщетяване от страна на органа по назначаването, се определя по реда на чл. 104, ал. 1 от ЗДСл, като в случая определящо е месечното възнаграждение към датата на признаване на уволнението за незаконно.

Така формулирани и изисквани от ЗДСл кумулативни предпоставки за възникване правото на обезщетение по чл. 104, ал. 1 от ЗДСл в случая са налице. Искът по чл. 121, т. 3 от ЗДСл е доказан по основание, тъй като от  приетите по делото доказателства се установява, че уволнението на Н.Д. е признато за незаконно с влязло в сила съдебно решение № 4256 от 17.04.2015г. по АД № 12355/2014г. на Върховен административен съд на Република България.  В периода от 04.04.2014г. до 04.10.2014г., максималния предвиден законов срок от шест месеца, служителят не е работил по служебно или трудово правоотношение. Доказателствата, по делото не сочат на извършено плащане на обезщетение от ответната страна. От приетата по делото експертиза, която съдът кредитира като обективна, безпристрастна и съответна на събраните по делото доказателства, се установява, че размерът на основната месечна заплата за длъжност с ранг Втори младши, главен експерт „Управление на отпадъците“ в направление „Управление на отпадъците и опазване на почвите“, отдел „Контрол на околната среда“, дирекция „Контрол и превантивна  дейност“ в РИОСВ-Перник е в размер на 700 лв..  Това е основната му месечна заплата и при прекратяване на служебното му правоотношение и при възстановяването му на същата длъжност. Също от експертизата и от представените доказателства, в т.ч. служебна книжка и справки от ТД на НАП се приема, че за периода от 04.04.2014г. до 04.10.2014г. ищеца не е работил по служебно или трудово правоотношение.  Въз основа на изложеното се приема, че предявената искова претенция е доказана изцяло.  Дължимото обезщетение за времето, в което служителят е останал без работа, но за не повече от шест месеца  е в размер на 4 200 лв.  (четири хиляди и двеста лева).

Искът по чл. 121, т. 3 от ЗДСл във вр. с чл. 104, ал. 1 от ЗДСл е доказан както по основание, така и по размер и следва да се уважи изцяло. С оглед изхода на главния иск ще следва да се уважи и иска за присъждане на законната лихва върху сумата,  съставляваща обезщетение, за времето от  02.06.2015 г.-подаване на исковата молба до окончателното изплащане на сумите.

Относно разноските:

С оглед изхода на делото ищецът има право на разноски. Същите са  своевременно поискани. Не са придружени със списък на разноските по чл. 80 от ГПК.

 Ответника по иска е направил възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение по реда на чл. 78, ал. 5 от ГПК. Същото е направено своевременно и разгледано по същество е основателно. Видно от договор № 07257 от 20.05.2015г. за правна помощ и съдействие, страните са договорили за осъществяване на процесуално представителство по делото сумата от 600лв., като е отбелязано, че е платена. Съобразно претенцията на ищеца за присъждане на сторените във връзка с делото разноски за процесуално представителство, същото следва да се определи съразмерно  материалния интерес по делото, съгласно чл. 8, ал. 1, т. 2 от Наредба № 1/2004г. за минималните адвокатски възнаграждения. Така при доказана и уважена претенция в пълен размер за сумата от 4 200 лв. от една страна и като взе предвид, че делото не се отличава с фактическата и правна сложност, от друга, то ответникът ще бъде осъден да заплати на ищеца разноски за адвокатско възнаграждение за осъществената правна помощ и съдействие в размер на  524.00 лв. /петстотин двадесет и четири лева/. В тежест на ответника ще се възложат и направените от ищеца разноски в размер на 140лв./сто и четирдесет лева/, представляващи депозит за изготвена съдебно счетоводна експертиза  в размер на 130.00 лв. /сто и тридесет лв./ и 10.00 лв. /десет лева/ заплатена държавна такса. 

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 212, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 104, ал. 1 от ЗДСл, съдия при  Административен съд - Перник

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА Регионална инспекция по околната среда и водите-Перник, с адрес: гр. Перник, код 2304, ул. “***” № *** да заплати на Н.Е.Д.***, с ЕГН **********, с адрес: *** сума в  размер на 4 200.00 лв.  (четири хиляди и двеста лева), представляваща обезщетение по чл. 104, ал. 1 от ЗДСл за периода от  04.04.2014г. до 04.10.2014г., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на подаване на исковата молба-02.06.2015г.  до окончателното й изплащане на сумата.

ОСЪЖДА Ррегионална инспекция по околната среда и водите – Перник, с адрес: гр. Перник, код 2304, ул. “***” № *** да заплати на Н.Е.Д.***, с ЕГН **********, с адрес: *** съдебни разноски в размер на 664 /шестотин шестдесет и четири/ лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от неговото съобщаване на страните. 

 

 

 

 

СЪДИЯ:  /п/