О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

№ 101

 

Гр. Перник, 16.06.2016 година.

 

Административен съд Перник, в закрито заседание на шестнадесети юни през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

    Съдия: Ивайло Иванов

 

като разгледа административно дело № 245 по описа за 2016 година на съда, докладвано от съдия Ивайло Иванов, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 – чл. 178 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по жалба на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“, представлявана от председателя на управителния съвет В.А.Т. срещу Решение № 144 от 26.04.2016 година на общински съвет Радомир, с което е прекратено членството на община Радомир в Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“ ЕИК***, със седалище и адрес на управление гр. Р. и е изключена цялата територия на община Радомир от обхвата на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“, както и е упълномощен кмета на община Радомир да извърши всички последващи фактически и правни действия, включително да предприеме действия за подаване на заявление за прекратяване на членството в сдружението.

Жалбоподателят твърди, че оспореното решение на общински съвет Радомир е неправилно, незаконосъобразно, прието в нарушение на материалния закон, както и в нарушение на Правилника за работата и дейността на Общински съвет Радомир, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, поради което моли съда да го отмени.

Настоящият съдебен състав, като се запозна с доводите на жалбоподателя и доказателствата приложени към административната преписка по делото намира, че подадената жалба е недопустима поради липса на подлежащ на оспорване акт и на основание чл. 159, т. 1 от АПК същата следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производство да се прекрати, по следните съображения:

Административните актове на Общинските съвети, било то индивидуални, общи или нормативни, подлежат на оспорване пред административните съдилища. Съгласно чл. 21, ал. 1, т. 15 от ЗМСМА Общинският съвет приема решения за участие на общината в сдружения на местни власти в страната и в чужбина, както и в други юридически лица с нестопанска цел и определя представителите на общината в тях. С Решение № 144 от 26.04.2016 година на общински съвет Радомир на основание чл. 21, ал. 1, т. 8 и т. 15 от Закона за местното самоуправление и местната администрация е прекратил членството на община Радомир в Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“ ЕИК***, със седалище и адрес на управление гр. Р., като е изключена цялата територия на община Радомир от обхвата на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“, както и е упълномощен кмета на община Радомир да извърши всички последващи фактически и правни действия, включително да предприеме действия за подаване на заявление за прекратяване на членството в сдружението.

Оспореното решение представлява акт на общински съвет Радомир в качеството й /община Радомир/ на член на сдружението с нестопанска цел и което решение за прекратяване на членственото й правоотношение в сдружението е израз на свободната воля на сдружаване, а не е акт на административен орган. Общинският съвет Радомир в случая действа не като административен орган, което е условие за да има издадения акт притежаващ качеството на административен акт по смисъла на АПК /индивидуален административен акт, общ административен акт или и нормативен административен акт/, а като гражданскоправен субект, поради което оспореното решение не е административен акт, съответно и съдебният контрол спрямо него е недопустим. Това решение не съдържа характеристиките на административния акт по смисъла на АПК, а именно: властническо волеизявление на административен орган или на друг овластен със закон за това орган или организация, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси.

В случая взетото решение е свързано с прекратяване на членствено правоотношение на община Радомир в СНЦ, което представлява действие по управление. В разпоредбата на чл. 45, ал. 3 от ЗМСМА терминът „актове“ е употребен като родово понятие, като на оспорване по реда на АПК подлежат тези от актовете на общинския съвет, с които се регулират административни правоотношения. Това обстоятелство се установява не от формата на акта, а от съдържанието му. Съгласно правната норма на                 чл. 45, ал. 3 и ал. 4 от ЗМСМА актовете на общинския съвет подлежат на контрол и могат да бъдат оспорвани пред административния съд. Посочената в ал. 3 възможност се отнася за оспорване от правни субекти, различни от областния управител и кмета, за които има изрично предвидено правомощие за обжалване, съответно в чл. 45, ал. 4 и ал. 5 от ЗМСМА. За да е допустимо оспорването по реда на чл. 45, ал. 3 ЗМСМА следва да са налице всички положителни процесуални предпоставки, съответно – да не са налице отрицателни предпоставки за оспорването. На оспорване пред съда подлежат индивидуалните, общите и нормативните административни актове, по съответния ред предвиден за това. Оспореното решение на общински съвет Радомир както се посочи по – горе не притежава белезите на административен акт по смисъла на АПК и като такова не подлежи на съдебен контрол за законосъобразност по реда на административното правораздаване. В посочения смисъл е константната съдебна практика на Върховния административен съд на Република България обективирана в Определение № 15 168 от 10.12.2010 година, постановено по адм. дело № 13 810/2010 година по описа на І отделение, Определение № 856 от 18.01.2013 година, постановено по адм. дело                     № 15 248/2012 година по описа на ІІІ отделение и Определение № 9 021 от 22.06.2012 година, постановено по адм. дело № 7 878/2012 година по описа на ІV отделение.

С оглед на гореизложеното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК подадената жалба следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото прекратено. Недопустимостта на производството изключва и дължимостта на обсъждането от настоящия съдебен състав на конкретно изложените в жалбата твърдения за незаконосъобразност на оспорения акт.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, настоящия съдебен състав на Административен съд Перник

        

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“, представлявана от председателя на управителния съвет В.А.Т. срещу Решение № 144 от 26.04.2016 година на общински съвет Радомир, с което е прекратено членството на община Радомир в Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“ ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Р. и е изключена цялата територия на община Радомир от обхвата на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Радомир – Ковачевци – Земен“, както и е упълномощен кмета на община Радомир да извърши всички последващи фактически и правни действия, включително да предприеме действия за подаване на заявление за прекратяване на членството в сдружението, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело                        № 245 по описа за 2016 година на Административен съд Перник.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Съдия:/п/