О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 141

гр. Перник, 24.08.2016г.

 

Административен съд Перник, в закрито съдебно заседание проведено на двадесет и четвърти август през две хиляди и шестнадесета година в състав:

    СЪДИЯ: Слава Георгиева

По докладваното от съдията Георгиева административно дело № 369 по описа за 2016г., на Административен съд Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба на Л.П.П., с адрес *** против “изравнителни сметки” за периода от 05.2014г. до 04.2015г. издадени от фирма за топлинно счетоводство “НЕЛБО”.

С жалбата се прави искане за прогласяване на изравнителните  сметки за топлоенеригия за нищожни.

С разпореждане на съдия докладчика от 10.08.2016г. производството по делото е оставено без движение, като са дадени конкретни указания за изпълнение от страна на жалбоподателя.

В срока за изпълнение жалбоподателя конкретизира, че иска индивидуалните изравнителни сметки на стойност от 674.56лв., издадени от “Нелбо” за периода 05.2014г.-04.2015г., по отношение на неговия имот, находящ се в гр. П*** да се прогласят за нищожни.

Административен съд-Перник като се запозна подробно с жалбата и с уточнителната молба депозирана по делото и след като извърши проверка на допустимост на жалбата, намира, че жалбата е процесуално недопустима. Доводите за това са следните:

Съгласно чл. 128, ал. 2 от АПК на административните съдилища са подведомствени искания за издаване, изменение, отмяна или обявяване на нищожност на административни актове; за  обявяване на нищожност или унищожаване на споразумения по този кодекс; за защита срещу неоснователни действия и бездействия на администрацията;  за защита срещу незаконно принудително изпълнение; за обезщетения за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица; за  обезщетения за вреди от принудително изпълнение; за  обявяване на нищожност, обезсилване или отмяна на решения, постановени от административните съдилища и за  установяване неистинността на административни актове по този кодекс.

В случая оспорването е насочено срещу индивидуална изравнителна сметка, издадена от фирма за топлинно счетоводство “Нелбо инженеринг”ЕАД  за периода от 05.2014г. до 04.2015г. за доставена топлинна енергия за адрес гр. П***.   Така заявено оспорването не попада в приложното поле на АПК. Съгласно дефиницията на чл. 21, ал. 1 от АПК индивидуален административен акт е волеизявление на административен или на друг овластен със закон за това орган или организация, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси на отделни граждани или организации, както и отказът да се издаде такъв акт. Индивидуалната изравнителна сметка не представлява индивидуален административен акт и не попада в приложното поле на чл. 21 от АПК. Оспорената индивидуална изравнителна сметка не представлява волеизявление на административен орган, което едностранно поражда или е от естество да породи правни последици по отношение на жалбоподателя в качеството му на потребител на топлинна енергия в сграда-етажна собственост. Сама по себе си изравнителната сметка не поражда права или задължения за жалбоподателя, защото тя няма самостостоятелно правно действие. На следващо място с оглед на дефиницията разписана в чл. 21 от АПК-фирма “Нелбо” /”Нелбо инженеринг”ЕАД/ не е административен орган по смисъла на пар. 1 от ДР на АПК, тъй като дружеството не принадлежи към системата на изпълнителната власт и не е носител на административни правомощия. Горното налага извода, че в случая не е налице годен индивидуален административен акт, законосъобразността, на който да се разгледа по реда на АПК.

 Съгласно чл. 150 от Закона за енергетиката продажбата на топлинна енергия от топлопреносното предприятие на клиенти на топлинна енергия за битови нужди се осъществява при публично известни общи условия, предложени от топлопреносното предприятие и одобрени от комисията. Между топлопреносното предприятие, в случая “Топлофикация-Перник”АД и потребителя, в случая жалбоподателя на топлинна енергия съществуват облигационни отношения, породени от продажба на топлинна енергия при общи условия. От интернет страницата на “Топлофикация Перник”АД е видно, че ДКЕВР е одобрил общи условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди на потребители в град Перник. По силата на чл. 153, ал. 1 от ЗЕ всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда-етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, са клиенти на топлинна енергия, а съгласно чл. 155 от ЗЕ,  във вр. и с чл. 31 от общите условия клиентите на топлинна енергия в сграда-етажна собственост, заплащат консумираната топлинна енергия на топлопреносното предприятие. Следва също така да се посочи, че при несъгласие с начислената сума за топлинната енергия, купувачите имат право да предявяват възражения до продавача и търговеца, в 45-дневен срок след изтичане на периода, за който се отнасят. С оглед гореизложеното, настоящия състав намира, че жалбата е насочена към акт, който не подлежи на обжалване от една страна, а от друга жалбоподателят няма правен интерес от самостоятелното й обжалване, тъй като тя няма самостоятелно действие извън фактурирането на топлинната енергия от страна на продавача-топлопреносното предприятие “Топлофикация-Перник”АД.

  Водим от изложеното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, съдия при Административен съд Перник

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на Л.П.П. против “изравнителни сметки” за топлоенергия за периода от 05.2014г. до 04.2015г., издадени от фирма за топлинно счетоводство “НЕЛБО” за недвижим имот, находящ се в сграда етажна собственост, с адрес гр. П***.

ПРЕКРАТЯВА производството по АД № 369/2016г. по описа на Административен съд Перник.

Определението за прекратяване може да се обжалва от жалбоподателя пред Върховния административен съд на Република България в 7-мо дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                                  Съдия: /п/