Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 240

 

гр. Перник, 28 август 2017г.

 

В      И   М   Е   Т   О     Н   А     Н   А   Р   О   Д   А

 

Административен съд Перник, в открито съдебно заседание проведено на осемнадесети август през две хиляди и седемнадесета година в състав:

                                                          СЪДИЯ: Слава Георгиева

 

По докладваното от съдията Георгиева административно дело № 301 по описа за 2017г. на Административен съд Перник, при участието на секретаря И.И., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 72 от Закона за Министерство на вътрешните работи (ЗМВР)

 

Производството по делото е образувано по жалба на Т.М.С., с ЕГН **********, с адрес *** чрез адв. Я.С. от САК против Заповед за задържане на лице, с рег. № 328зз-111 от 14.06.2017г., издадена от полицейски орган в група ПКП при РУ-Радомир към ОД на МВР-Перник. Със заповедта жалбоподателката е задържана за срок от 24 часа в помещение за временно задържане. По съображения за противоречие на заповедта с приложимите материалноправни норми и с целта на закона се иска отмяната й от съда. Не се прави искане за присъждане на разноски. 

Ответникът по жалбата Ч.Д., разузнавач в група ПКП  при РУ-Радомир към ОД на МВР-Перник редовно призован не се явява.

По допустимостта:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в законоустановения срок и от лице, пряко засегнато от административния акт. Оспорва се индивидуален административен акт, който подлежи на съдебен контрол. С оглед на това  се дължи разглеждането й по същество.

Административен съд-Перник, след като обсъди становищата на страните и доказателствата по делото и направи проверка на основание чл. 168, ал. 1 от АПК на законосъобразността на оспорената заповед и на посочените в жалбата основания, приема за установени следните обстоятелства по делото.

В ОДЧ при РУ-Радомир е  постъпило съобщение за разбита врата на заведение „Калената къща“ в с. Калище и за извършена кражба. Извършен е оглед на местопроизшевствие от служители на РУ-Радомир. Образувано е досъдебно производство № 110/2017г. срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 3 вр. с чл. 194, ал. 1 от НК, за това, че за времето от 23.45ч. на 23.04.2017г. до 09.00ч. на 24.04.2017г. в с. Калище, обл. Перник от заведение  „Калената къща“, чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот е отнел чужди движими вещи /сумата от 1747.30лв./ собственост на „Еко пазари“ЕООД без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои.

Т.М.С., била призована на 31.05.2017г. да се яви и да даде обяснения по ДП № 110/2017г. по описа на РУ-Радомир. Вместо да се яви на посочената дата С., позвънила на ст. разследващ полицай и го уведомила, че се намира в гр. Созопол на работа и го уверила, че ще се обади допълнително за да посочи дата, на която ще се яви на разпит в РУ-Радомир и точния адрес, на който пребивава.  До 09.06.2017г. С. не изпълнила поетия ангажимент, а и не отговаряла на мобилния си телефон. Поради тази причина ст. разследващия полицай с постановление от 09.06.2017г. разпоредил принудително довеждане на С. по ДП № 110/2017г. и й наложил глоба в размер на 150лева. Лицето било обявено за общодържавно издирване с телеграма.

На 13.06.2017г. С. е открита в гр. Приморско.

На 14.06.2017г. С. е принудително доведена в РУ-Радомир. Издадена е заповед за задържане на лице, рег. № 328зз-111 от 14.06.2017г.   На 14.06.2017г. е проведен разпит на свидетел, обективиран в протокол за разпит на свидетел и лицето е освободено в 14.30ч. на 14.06.2017г. 

Горната  фактическа обстановка се възприема от представената по делото административна преписка. Въз основа на нея се гради настоящото изложение:

Със заповед рег. № 328зз-111 от 14.06.2017г., издадена от полицейски орган-разузнавач в група ПКП при РУ-Радомир към ОД на МВР-Перник, на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР е наредено задържане на жалбоподателката за срок от 24 часа в помещение за временно задържане. Полицеиските органи могат да задържат лица за срок от 24 часа, съгласно разпоредбата на чл. 72, ал. 1 от ЗМВР. Издателят на заповедта заема длъжност "разузнавач" в група ПКП при РУ-Радомир към ОД на МВР-Перник и  същият е полицейски орган по смисъла на чл. 57 от ЗМВР, поради което и  заповедта е издадена от компетентен орган.

Според посоченото в заповедта правно основание за задържането –  чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР – полицейските органи могат да задържат лице, за което има данни, че е извършило престъпление.

Съгласно чл. 74, ал. 1 от ЗМВР, задържането на лицата по чл. 72, ал. 1 от ЗМВР се извършва с писмена заповед. Оспорената заповед има съдържанието посочено в чл. 74, ал. 2 от ЗМВР като съдържа името, длъжността и местоработата на служителя, издал заповедта, основанието за задържането, данни, индивидуализиращи задържаното лице, датата и часът на задържането, ограничаването на правата на лицето по чл. 72 от ЗМВР, правото му на адвокатска защита от момента на задържането, както и правото му да обжалва пред съда законността на задържането. Съгласно чл. 74, ал. 2, т. 2 от ЗМВР заповедта трябва да съдържа правни и фактически основания. Посоченото правно основание е това на чл. 72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР, по силата на което полицейските органи могат да задържат лице, за което има данни, че е извършило престъпление или е съпричастно към евентуално извършено такова. Като фактическо основание органът е посочил „има данни за извършено престъпление по чл. 195, ал. 1 от НК по ДП № 110/17г. по описа на РУ-Радомир“.  По делото не са налице доказателства за наличието на конкретни данни по ДП № 110/2017г. по описа на РУ-Радомир, сочещи, че жалбоподателката има отношение към извършването на престъпление по какъвто и да е състав от НК. Представите доказателства не обосновават наличието на фактически основания за прилагане на процесната ПАМ.

Действително, административният орган няма задължение да дава точна правна квалификация на престъплението, в което подозира задържаното лице, но по силата на  чл. 74, ал. 2, т. 2 от ЗМВР е длъжен да опише фактическите и правни основания за задържането, които винаги са конкретни - да опише конкретно противоправно деяние, за което съществува вероятност да е престъпление, и то да е извършено от задържаното лице или това лице да е съпричастно към извършеното деяние. Общото посочване "има данни за  извършено престъпление по чл. 195, ал. 1 от НК по ДП № 110 от 2017г.", съдът не счита за описание на фактическите основания. На първо място ако не е имало достатъчно данни е нямало да се образува досъдебно производство. На второ място  няма факти, които да насочат, че именно жалбоподателката е извършила престъпление по чл. 195, ал. 1 от НК или да е съпричастна към него.  Престъпленията са конкретни противоправни деяния, обявени от закона за наказуеми и осъществяващи състав от НК. По делото няма представени никакви конкретни доказателства, че по ДП № 110/2017г. по описа на РУ на Радомир има данни, че жалбоподателката е съпричастна към извършване на конкретно престъпление. Не са налице данни, че лицето вероятно е извършило престъпление, без да е необходимо тези данни да са пълни или категорично да уличават лицето в извършването на престъпление. Органът във всички случаи следва да посочи обстоятелствата, които са го мотивирали да издаде процесната заповед за задържане, като е допустимо мотивите, т.е. фактическите основания, да се съдържат и в друг документ, неразделна част от административната преписка, който предхожда издаването на акта /Тълкувателно решение № 16/31.03.1975 г. на ОСГК/. Или актът следва да препраща към този друг документ. В случая нищо от това не е сторено. С оглед на това се приема, че заповедта е немотивирана и като такава ще бъде отменена.

От фактическата обстановка възприета по делото се налага извод, че в случая не са налице и предпоставките на  чл. 72, ал. 1, т. 6 от ЗМВР за прилагане от полицейски орган на мярката задържане за срок до 24 часа. От постановление за принудително довеждане на свидетел от 09.06.2017г., както и от справка с изх. № 328А-7372 от 09.06.2017г. на разследващ полицай по ДП № 110/17г. по описа на РУ-Радомир се установява, че издирването на С. и фактическото й задържане в РУ-Радомир е във връзка с изпълнение на мярката по чл. 71 от НПК, принудително довеждане при орган на разследването и за нуждите на ДП № 110/2017г. В постановлението на разследващ орган по ДП не се сочат каквито и да е данни за участие на жалбоподателката в престъпно деяние. Само по себе си изявлението на разследващ орган, обуславящо мярката по чл. 71 от НПК, че се следва принудително довеждане на едно лице за нуждите на образувано и висящо досъдебно производство, не обуславя, нито сочи на данни за извършено противоправно деяние по смисъла на чл. 72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР, която да налага задържане на лицето за срок до 24 ч.

Полицейското задържане, каквото е регламентирано в чл. 72, ал.1 от ЗМВР е мярка, прилагана в спешен порядък, в предвидените от закона хипотези, като в случая не се установява нито някоя от хипотезите, нито нуждата от спешност, което обуславя отмяна на заповедта като незаконосъобразно издадена, в противоречие с материалния закон.

 Настоящия състав приема, че процесната ПАМ е издадена в изпълнение на постановлението на разследващия полицай за принудително довеждане на жалбоподателката от 09.06.2017г., но това не може да обоснове извод за наличие на предпоставките по чл. 72, ал. 1 от ЗМВР, в която и да е от предвидените хипотези.

Целта да се осигури явяването на С. за разпит, в качеството й на свидетел по досъдебното производство категорично е била осигурена чрез осъщественото й принудително довеждане по реда и при условията на чл. 71 от НПК. Извършено е процесуалното действие, за което е била доведена. Разпита е обективиран в нарочен протокол от 14.06.2017г. и в 14.30ч. свидетелката е освободена.

Действията по фактическо задържане на едно лице в изпълнение мярка, наложена от полицейски орган по чл. 72, ал. 1 от ЗМВР-„задържане за срок до 24 часа“ и действията по фактическо задържане на едно лице от органите на полицията в изпълнение акт на правораздавателен орган с такова съдържание са различни. Органите на разследването и съда могат да постановяват мярка принудително довеждане на лице /чл. 71, чл. 120, чл. 219, ал.6 от НПК/, която се привежда в изпълнение от полицейски органи (чл. 71, ал.4 от НПК), като е в случая. Мярката „принудително довеждане“ пред орган на разследването или съда, когато е постановена от разследващ полицай се извършва от службите на МВР, съгласно чл. 71, ал. 4 от НПК. Полицейските органи, привеждайки в изпълнение подобна мярка спрямо лице, което не желае доброволно да се яви, както е в случая пред съответния правораздавателен орган, извършват фактическо задържане и довеждане на лицето. Подобно задържане обаче е елемент от изпълнение на мярката „принудително довеждане“, която е наложена от правораздаветелен орган, за разлика от задържането в изпълнение на мярката „задържане за срок до 24 часа“, наложена от административен орган по чл. 72, ал. 1 от ЗМВР и с друга цел. Основанието за задържането в единия случай е правораздавателен акт, какъвто е постановлението или разпореждането на органа на разследването или съда за принудително довеждане на едно лице в процесуално качество на страна в съответното производство (било то свидетел, обвиняем, подсъдим и пр.), а в другия случай административен акт, какъвто характер има разпореждането на полицейския орган по чл. 72, ал.1 от ЗМВР. В случая е налице изпълнение на мярката „принудително довеждане“,  наложена от правораздаветелен орган.  С оглед на това, спрямо полицейското задържане в тази хипотеза, нормата на чл. 11, ал.6, т.1 от Инструкция № 8121з —78 от 24.01.2015г за реда за осъществяване на задържане, оборудването на помещенията за настаняване на задържани лица и реда в тях в МВР /приета по силата на законова делегация на чл. 72, ал. 9 от ЗМВР/ разписва, че не се  издава заповед за задържане на лица, спрямо които е постановено принудително довеждане или които са задържани по реда на НПК.

В случая полицейският орган не е следвало да издава оспорената по делото заповед за задържане на лице за срок до 24 часа спрямо С., доколкото фактическото й задържане на 14.06.2017г. се явява елемент от изпълнение на мярката "принудително довеждане" в РУ-Радомир при разследващия орган, който я е постановил, а именно —разследващ полицай при РУ-Радомир по ДП № 110/2017г. по описа на РУ-Радомир, разпоредено с постановление за принудително довеждане на свидетел от 19.06.2017г. и с цел провеждане на разпит на свидетел.

 Поради изложеното съдът приема заповедта за незаконосъобразна като противоречаща на материално правни норми и несъобразена с целта на закона и като такава следва да бъде отменена. Налице са предпоставките за отмяна на основание чл. 146, ал. 2, ал. 4 и ал. 5 от АПК.

 Въз основа на изложеното настоящия състав намира жалбата за основателна, поради което оспорваната заповед  Заповед за задържане на лице, с рег. № 328зз-111 от 14.06.2017г., издадена от полицейски орган в група ПКП при РУ-Радомир към ОД на МВР-Перник ще бъде отменена като незаконосъобразна.

Страните не претендират разноски, поради което и съдът не присъжда такива.

Воден от изложеното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, съдия при Административен съд Перник

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по жалба на Т.М.С. Заповед за задържане на лице, с рег. № 328зз-111 от 14.06.2017г., издадена от полицейски орган в група ПКП при РУ-Радомир към ОД на МВР-Перник.

Решението може да се обжалва пред Върховен административен съд  на Република България в четиринадесетдневен срок от съобщаването му на страните по делото.                                                        

 

 

 

СЪДИЯ:/п/